2018-06-08

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „RAZEM DLA EDUKACJI” W JAŁÓWCE

Szkoła Salezjańska w Łodzi i Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce (rejon wileński) w roku szkolnym 2017/18 zrealizowały projekt „Razem dla Edukacji” współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP w ramach zadania publicznego pod nazwą „Rodzina polonijna”, któremu patronuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”- Oddział w Łodzi.

Temat naszego projektu dotyczył zrywów narodowych, czyli powstania listopadowego i powstania styczniowego. Warto zaznaczyć, że czas realizacji wspólnego zadania przypadł w tak ważnym dla Polski i Litwy czasie – roku przygotowań i obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba narody.

Pierwszy etap miał miejsce w dniach 26 listopada – 2 grudnia 2017 roku. Wtedy to 13-osobowa grupa uczniów wraz z dwiema opiekunkami oraz dyrektorem gimnazjum Zbigniewem Czechem gościła z wizytą u swoich partnerów w Łodzi. W trakcie pobytu odbywały się zajęcia, wykłady i warsztaty realizowane w szkole i poza nią.  Nasza młodzież miała możliwość zapoznać się i zaprzyjaźnić się z rówieśnikami, zwiedzić Łódź i Warszawę.

Druga część projektu – wizyta łódzkich uczniów w Wilnie – rozpoczęła się 27 maja. Wileński program był urozmaicony i intensywny: lekcje języka polskiego, muzyki, historii, technologii, tańca, warsztaty integracyjne, zajęcia edukacyjne, konkursy, ale również wycieczki, zwiedzanie Wilna i okolic, zabawy, dyskoteka, smażenie kiełbasek, pobyt w rodzinach litewskich kolegów… Wspólne przebywanie od wczesnego rana do wieczora zaowocowało nowymi przyjaźniami, a zakończyło się rzeką łez przy pożegnaniu. Z zapewnieniami o długiej pamięci i przyjaźni koledzy rozstali się przy klasztorze braci Joanitów, gdzie grupa z Polski była zakwaterowana w ciągu całego tygodnia

Pobyt na Litwie rozpoczął się wyjazdem edukacyjnym „Troki i Zatrocze – śladami legend”, a po południu – wspólnym świętowaniem Dnia Rodziny. Dla gości była to świetna okazja, aby spotkać się z całą społecznością gimnazjum, odpocząć, porozmawiać. Święto zainaugurowała Msza św. w intencji rodzin, a w dalszym programie był koncert, bigos, lody, wata cukrowa, zabawy i konkursy.

Poniedziałek wyglądał pracowicie. Na warsztatach polonistyczno-muzycznych młodzież obu szkół pracując z zintegrowanych grupach tworzyła „Hymn ku czci powstańca”. Uczniowie ułożyli słowa, skomponowali muzykę i w ciągu dwóch lekcji powstało pięć hymnów o głębokiej i oryginalnej treści. Po krótkiej przerwie na kawę i herbatę goście mogli odpocząć, oglądając przedstawienie słowno-muzyczne w wykonaniu naszych gimnazjalistów.

Kolejne dni wypełnione były zajęciami i wycieczkami, realizującymi temat powstań: „Piosenki powstańcze”, „Represje popowstaniowe wobec kościoła katolickiego na Litwie w latach 1863-1864”, „Obrazy powstania styczniowego” , „Uniwersytet Wileński – kuźnia powstańców” i in.

Podczas tej historycznej wędrówki nie mogło zabraknąć Cmentarza na Rossie, gdzie obok matki Józefa Piłsudskiego spoczywa Jego serce. Podążając śladami Marszałka uczniowie mieli możliwość być w Zułowie i Pikieliszkach.  Duże wrażenie wywarł na uczniach kościół w Powiewiórce, w którym odbył się chrzest Marszałka. Łodzianie na długo też zapamiętają przygnębiający las w Ponarach, w którym dokonywano masowych mordów w czasie II wojny światowej. Niemal nikt nie wiedział o tych nieludzkich wydarzeniach. Była to żywa lekcja trudnej historii.

Czwartkowy wieczór przeznaczono na zabawy i dyskotekę. W piątek zaś odbyło się podsumowanie tygodniowego spotkania. Wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego, upominki gościom. Uczestnicy projektu mieli spotkania, ale już w rodzinach. Była to świetna okazja do obcowania, zwiedzania miasta, bliższej rozmowy.

Projekt stał się źródłem niezapomnianych przeżyć, nowych relacji, wiedzy opartej na doświadczeniu.

Krystyna Dejnarowicz
nauczyciel języka polskiego